Współpraca

Współpraca

Realizujemy projekty współfinansowane przez Unię Europejską przy współpracy z instytucjami: National Centre for Research and Development (NCBiR) and Malopolska Centre for Entrepreneurship (MCP). Współpracujemy z wieloma jednostkami naukowymi: Akademią Górniczo - Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie (AGH), Instytutem Metalurgii i Inżynierii Materiałowej im. Aleksandra Krupkowskiego Polskiej Akademii Nauk (IMIM), Politechniką Krakowską im. Tadeusza Kościuszki (PK) oraz innymi podmiotami badawczymi: Instytutem Ceramiki i Materiałów Budowlanych (ICiMB) w Gliwicach, Krakowskim Instytutem Technologicznym należącym do Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Aluminium Wheels Energy Efficient Process with Low Environmental Impact, AluWHEEL POLTUR5/2/ALU-Wheel/2021 Project – Polish-Turkish Collaboration for Lightweight Automotive Components.

Budżet całkowity: 268 532,42 Euro
Budżet Innerco: 89 303,17 EUR
Czas trwania: 36 miesięcy
Partnerzy:
Polska:  Politechnika Śląska, Innerco Sp. z o.o.
Turcja: Bayburt University, Cevher Alloy Wheels

Innerco z dumą uczestniczy w projekcie AluWHEEL - innowacyjnej polsko-tureckiej inicjatywie skoncentrowanej na opracowywaniu zaawansowanych, lekkich komponentów aluminiowych dla przemysłu motoryzacyjnego. Projekt, współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) oraz Turecką Radę ds. Badań Naukowych i Technologicznych (TÜBİTAK), ma na celu znaczącą redukcję masy pojazdów, przyczyniając się do zmniejszenia emisji CO₂ i zwiększenia efektywności energetycznej, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa.

Konkurs obejmuje pięć obszarów zainteresowania. W ramach tego projektu podjęte zostaną działania w trzech z nich. Pierwszym jest "Energia", gdzie celem jest zwiększenie wykorzystania złomu aluminiowego w produkcji kół. Standardowo w procesie odlewania kół preferowany jest czysty stop aluminium. Aluminium pochodzące ze złomu uznawane jest za materiał o niższej jakości niż aluminium czyste. Jednak proces recyklingu (złomu aluminiowego) wymaga o 95% mniej energii niż produkcja czystego aluminium. W tym procesie, czysty tlenek glinu (Al₂O₃) poddawany jest działaniu prądu elektrycznego w celu usunięcia tlenu z aluminium. Wartości te oscylują wokół 15 000 kWh. Zatem poprzez recykling zmniejszone zostanie zarówno zużycie energii, jak i wykorzystanie surowców, co wpisuje się w drugą kategorię konkursu: "Środowisko". Ostatecznie, w odlewni zainstalowane zostaną systemy ERP do kontroli poziomu jakości stopionego metalu przeznaczonego do produkcji kół. Opracowany zostanie autonomiczny system zbierania danych z ciekłego metalu, a ocena poziomu jakości będzie rejestrowana, co realizuje trzecią kategorię konkursu: "ICT - technologia komunikacji informacyjnej".

Technologia i reaktywne komponenty do wytwarzania in situ w odlewach stref kompozytowych wzmacnianych węglikiem wolframu

Projekt dofinansowany ze środków RPO WM 2014-2020, Poddziałanie 1.2.1 Projekty badawczo - rozwojowe przedsiębiorstw. Innerco Sp. z o.o. realizuje projekt pn. „Technologia i reaktywne komponenty do wytwarzania in situ w odlewach stref kompozytowych wzmacnianych węglikiem wolframu” dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020,

Działanie 1.2 Badania i innowacje w przedsiębiorstwach, Poddziałanie 1.2.1 Projekty badawczo - rozwojowe przedsiębiorstw. Celem projektu jest wzrost innowacyjności regionalnej gospodarki poprzez opracowanie nowoczesnych komponentów chemicznych (reaktywnych wyprasek) do wytwarzania odlewów lokalnie wzmacnianych strefami kompozytowymi, które są z kolei wzmacniane cząstkami węglika wolframu, cechujących się nowością pod względem jakościowym i funkcjonalnym w porównaniu do alternatywnych rozwiązań dostępnych na rynku krajowym oraz światowym. 

Realizacja przedmiotowego projektu oraz osiągnięcie jego zakładanego celu przyniesie następujące korzyści dla firmy Innerco:

– diversification of the product offer and expansion of the current market,
– increase in sales potential,

- możliwość ekspansji międzynarodowej, szczególnie w obszarze zachodnich rynków Unii Europejskiej,

- stworzenie wizerunku innowacyjnego podmiotu, tworzącego nowe rozwiązania odpowiadające na potrzeby rynku,

- wzrost przychodów Firmy z tytułu sprzedaży nowych produktów.

Okres realizacji projektu: 01.03.2019 – 30.06.2023. Całkowita wartość projektu: 14 295 070,70zł Dofinansowanie projektu z UE: 8 239 275,00 zł

Opracowanie technologii produkcji odlewów z ultra-odpornymi na zużycie ścierne strefami kompozytowymi typu TiC/stopy Fe

Oś priorytetowa: Zwiększenie potencjału naukowo – badawczego Działanie: Badania naukowe i prace rozwojowe Poddziałanie: Projekty aplikacyjne Program operacyjny: Program Operacyjny Inteligentny Rozwój. Projekt polega na opracowaniu technologii INNER-2D wytwarzania odlewów ze strefami kompozytowymi typu TiC/stop Fe ultra-odpornych na zużycie

ścierne. Dzięki opracowanej technologii możliwe będzie jej wdrożenie na zasadach licencji w co najmniej jednej odlewni polskiej oraz oferowanie i sprzedaż jej produktów na rynku globalnym przez firmę EUROCAST. W przedsiębiorstwie INNERCO wdrożona zostanie technologia wytwarzania systemów do produkcji odlewów ze strefami kompozytowymi.